Historia

Przewalacze z Vishala

Polscy przemytnicy w Indiach

Hotel Vishal w Delhi był jedną z baz polskich przemytników. Czarek Borowy (stoi przed wejściem) odwiedził go po 30 latach. Hotel Vishal w Delhi był jedną z baz polskich przemytników. Czarek Borowy (stoi przed wejściem) odwiedził go po 30 latach. Archiwum prywatne
Pod koniec epoki PRL polscy przemytnicy zawędrowali do Indii. Na szmuglerskich szlakach złotego trójkąta Indie–Singapur–Nepal spotkało się wielu przyszłych budowniczych polskiego kapitalizmu. Jeden z nich postanowił o tym opowiedzieć.
Odprawa na lotnisku Okęcie w Warszawie, lata 80. Turystyka zagraniczna to były wyprawy kupieckie.Jarosław Stachowicz/Forum Odprawa na lotnisku Okęcie w Warszawie, lata 80. Turystyka zagraniczna to były wyprawy kupieckie.

Sami mówili o sobie, że są przewalaczami, nie przemytnikami. To był element slangu i rodzaju szyfru. Mówili na przykład „jutro lecę przez Bydgoszcz do Skierniewic po trąbki i skrzynki” i było wiadomo, że mówiący leci z New Delhi przez Bangkok do Singapuru, by kupić partię kamer wideo oraz magnetowidów i przemycić je do Indii. Ten szyfr był potrzebny, bo przypadkowy słuchacz mógł domyślić się, o czym mówią. W końcu nazwy geograficzne oraz marki towarów w różnych językach brzmią podobnie, a Polacy rezydujący w hotelu Vishal, w indyjskiej stolicy, byli rozpoznawalni i domyślano się, czym się zajmują.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Przewalacze z Vishala"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013