Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Sprawa Dreyfusa, czyli czyja?

Afera Dreyfusa – polityczny thriller i love story

Dreyfus przed sądem, litografia z epoki. Dreyfus przed sądem, litografia z epoki. EAST NEWS
Na ekrany polskich kin 27 grudnia wchodzi „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego. Film wyróżniony Wielką Nagrodą Jury weneckiego festiwalu opowiada o tzw. aferze Dreyfusa, która wstrząsnęła Francją przełomu XIX i XX w. Afera szpiegowska, polityczny thriller i love story w jednym.
Kadr z filmu „Oficer i szpieg”.Gutek Film Kadr z filmu „Oficer i szpieg”.

Czego dotyczyła ta głośna historia? Alfred Dreyfus (1859–1935) pochodził z zamożnej żydowskiej rodziny bankierów z Alzacji, która po wojnie francusko-pruskiej 1870 r. i po zajęciu Alzacji przez Niemców przeniosła się do Paryża. Sam Alfred urodził się jeszcze w Miluzie w Alzacji, ale jako 12-letni chłopiec mieszkał już w Paryżu, tam ukończył politechnikę i wstąpił do armii, w której w 1892 r. został kapitanem i oficerem sztabu generalnego. Jego błyskotliwa kariera wywoływała podziw, ale i zazdrość, zwłaszcza że Dreyfus był jedynym Żydem we francuskim sztabie generalnym.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Historia; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Sprawa Dreyfusa, czyli czyja?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Diagnozy dotyczące przyszłości chrześcijaństwa

Przyszłość chrześcijaństwa. Diagnozy i prognozy.

Adam Szostkiewicz
17.11.2015