Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Beztroscy rzeźnicy

Dawni medycy i lekarscy kaci

Opieka nad chorymi, fragment fresku Domenica di Bartolo w dawnym szpitalu Santa Maria della Scala w Sienie (obecnie muzeum), XV w. Opieka nad chorymi, fragment fresku Domenica di Bartolo w dawnym szpitalu Santa Maria della Scala w Sienie (obecnie muzeum), XV w. Leemage/UIG / Getty Images
Balwierze, wyrwizęby i kaci, czyli dawni medycy i ich terapie.
Amputacja nogi bez znieczulenia. Po prawej stoi mężczyzna gotów silnym ciosem doprowadzić pacjenta do nieprzytomności. Drzeworyt z holenderskiego wydania książki o chirurgii Hansa von Gersdorffa, 1593 r.The Print Collector/Getty Images Amputacja nogi bez znieczulenia. Po prawej stoi mężczyzna gotów silnym ciosem doprowadzić pacjenta do nieprzytomności. Drzeworyt z holenderskiego wydania książki o chirurgii Hansa von Gersdorffa, 1593 r.

Instrukcja benedyktyńska dla lekarzy z IX w., mówiąca, jak badać chorych, nakazywała: „Gdy wejdziesz do chorego, spytaj się, czy go co boli: gdy powie, że boli, dowiedz się, czy ból jest silny i czy uporczywy. Potem weź chorego za tętno i zbadaj, czy ma febrę. Dowiedz się, czy ból przychodzi razem z dreszczami i czy chory cierpi na bezsenność, czy oddaje normalnie stolec i mocz. Obejrzyj jedno i drugie…”.

Jak widać, dawni lekarze potrafili niewiele. Jan Jakub Rousseau nie bez racji mówił, że dla zdrowia pacjentów byłoby lepiej, gdyby lekarze nie istnieli.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Historia; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Beztroscy rzeźnicy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022