Historia

Putin odnowiciel

Rosyjska polityka historyczna

Portrety dowódców wojskowych ZSRR (pierwszy z lewej Józef Stalin) w Muzeum Bitwy pod Stalingradem w Wołgogradzie. Wielu mieszkańców chciałoby przywrócenia dawnej nazwy miasta. Portrety dowódców wojskowych ZSRR (pierwszy z lewej Józef Stalin) w Muzeum Bitwy pod Stalingradem w Wołgogradzie. Wielu mieszkańców chciałoby przywrócenia dawnej nazwy miasta. Maxim Babenko/The New York Times / EAST NEWS
Dlaczego Rosjanie odrzucają poczucie winy i jak na nowo piszą swoją historię.
Radzieccy czołgiści i niemieccy motocykliści na wspólnej defiladzie w Brześciu, 22 września 1939 r.Wikipedia Radzieccy czołgiści i niemieccy motocykliści na wspólnej defiladzie w Brześciu, 22 września 1939 r.

Początki publicznej debaty w Rosji na temat historycznej spuścizny bolszewizmu – nie biorąc pod uwagę prac ukazujących się na emigracji lub w samizdacie – przyniosła epoka pierestrojki i głasnosti (1985–91). Dyskusje odbywały się jednak w specyficznej atmosferze: społeczeństwo postrzegało się przede wszystkim jako zbiorowość ofiar. Efekt był taki, że toczona przez kilka lat debata co prawda ujawniła liczne wstydliwe karty epoki komunizmu, ale nie uświadomiła społeczeństwu, jak ważne jest rozliczenie przeszłości dla współczesnego pokolenia.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Putin odnowiciel"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021