Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Putin odnowiciel

Rosyjska polityka historyczna

Portrety dowódców wojskowych ZSRR (pierwszy z lewej Józef Stalin) w Muzeum Bitwy pod Stalingradem w Wołgogradzie. Wielu mieszkańców chciałoby przywrócenia dawnej nazwy miasta. Portrety dowódców wojskowych ZSRR (pierwszy z lewej Józef Stalin) w Muzeum Bitwy pod Stalingradem w Wołgogradzie. Wielu mieszkańców chciałoby przywrócenia dawnej nazwy miasta. Maxim Babenko/The New York Times / EAST NEWS
Dlaczego Rosjanie odrzucają poczucie winy i jak na nowo piszą swoją historię.
Radzieccy czołgiści i niemieccy motocykliści na wspólnej defiladzie w Brześciu, 22 września 1939 r.Wikipedia Radzieccy czołgiści i niemieccy motocykliści na wspólnej defiladzie w Brześciu, 22 września 1939 r.

Początki publicznej debaty w Rosji na temat historycznej spuścizny bolszewizmu – nie biorąc pod uwagę prac ukazujących się na emigracji lub w samizdacie – przyniosła epoka pierestrojki i głasnosti (1985–91). Dyskusje odbywały się jednak w specyficznej atmosferze: społeczeństwo postrzegało się przede wszystkim jako zbiorowość ofiar. Efekt był taki, że toczona przez kilka lat debata co prawda ujawniła liczne wstydliwe karty epoki komunizmu, ale nie uświadomiła społeczeństwu, jak ważne jest rozliczenie przeszłości dla współczesnego pokolenia.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Putin odnowiciel"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >