Historia

Sklejanie Wysp

Jak sklejano Wyspy Brytyjskie

Bitwa pod Culloden w 1746 r., grawerowany ręcznie miedzioryt z XVIII w. Bitwa pod Culloden w 1746 r., grawerowany ręcznie miedzioryt z XVIII w. EAST NEWS
Podbój, przekupstwo, przemoc – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii rodziło się długo i w bólach.
Lech Mazurczyk/Polityka

Wielka Brytania, która powstała jako unia Anglii i Szkocji, liczy już sobie ponad trzy stulecia, a unia z Irlandią przetrwała sto lat. Pozostałością po niej we wspólnym państwie jest Irlandia Północna. Istnienie Zjednoczonego Królestwa wydaje się więc dzisiaj czymś oczywistym, choć skomplikowana historia Wysp Brytyjskich pokazuje, że nie wszystko było przesądzone. Tak jak obecnie, gdy przyszłość Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest niepewna.

Etap wczesnośredniowiecznych podbojów Anglii zakończyła w 1066 r.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Sklejanie Wysp"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020