Historia

Stolica świata

Paryż 1938: rekonstrukcja

Piotr Szarota, „Paryż 1938”. Piotr Szarota, „Paryż 1938”. materiały prasowe
Paryż tuż przed II wojną – ważne wydarzenia, fascynujące postaci i zarażenie faszyzmem.

Pomysł jest sprawdzony – owija się wokół pytania, jak świat żyje, myśli i czuje tuż przed wielkim wstrząsem, jakie zdarzenia poprzedzają przełom, katastrofę. Które fakty, teksty i incydenty po latach okazują się istotne, a które błahe, nawet jeśli w swoim czasie zdają się mieć kapitalne znaczenie. Dla przykładu można się choćby odwołać do licznych tekstów dziennikarskich opisujących „tę ostatnią niedzielę” sierpnia 1939 r. w Polsce.

Pomysł jest też sprawdzony przez Piotra Szarotę, multiinstrumentalistę naukowego: antropologa, psychologa, kulturoznawcę, socjologa… i jeszcze coś by się znalazło.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Stolica świata"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021