Historia

Stolica świata

Paryż 1938: rekonstrukcja

Piotr Szarota, „Paryż 1938”. Piotr Szarota, „Paryż 1938”. materiały prasowe
Paryż tuż przed II wojną – ważne wydarzenia, fascynujące postaci i zarażenie faszyzmem.

Pomysł jest sprawdzony – owija się wokół pytania, jak świat żyje, myśli i czuje tuż przed wielkim wstrząsem, jakie zdarzenia poprzedzają przełom, katastrofę. Które fakty, teksty i incydenty po latach okazują się istotne, a które błahe, nawet jeśli w swoim czasie zdają się mieć kapitalne znaczenie. Dla przykładu można się choćby odwołać do licznych tekstów dziennikarskich opisujących „tę ostatnią niedzielę” sierpnia 1939 r. w Polsce.

Pomysł jest też sprawdzony przez Piotra Szarotę, multiinstrumentalistę naukowego: antropologa, psychologa, kulturoznawcę, socjologa… i jeszcze coś by się znalazło.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Stolica świata"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020