Historia

Bar Kochba znad Wisły

Rozmowa z prof. Czesławem Brzozą o tajnym szkoleniu bojowników żydowskich w przedwojennej Polsce

Włodzimierz Żabotyński (stoi na pierwszym planie) przemawia podczas zgromadzenia
w gmachu warszawskiego Cyrku, 29 października 1930 r. Włodzimierz Żabotyński (stoi na pierwszym planie) przemawia podczas zgromadzenia w gmachu warszawskiego Cyrku, 29 października 1930 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
O tajnym szkoleniu bojowników żydowskich w II RP opowiada prof. Czesław Brzoza.
Afisz zapowiadający uroczystą akademię w Warszawie z okazji 19-lecia utworzenia Legionu Żydowskiego, zbrojnych oddziałów u boku Brytyjczyków do walki z Turkami w Palestynie.Biblioteka Narodowa w Warszawie Afisz zapowiadający uroczystą akademię w Warszawie z okazji 19-lecia utworzenia Legionu Żydowskiego, zbrojnych oddziałów u boku Brytyjczyków do walki z Turkami w Palestynie.

ANDRZEJ BRZEZIECKI: – W drugiej połowie lat 30. XX w. Polska ostro skręcała na prawo, antysemityzm był powszechny, a jednak władze sanacyjne nawiązały współpracę z przywódcami syjonistów-rewizjonistów. Łączył ich wspólny cel. Jaki?
CZESŁAW BRZOZA: – Od początku istnienia II RP wszystkie polskie rządy miały wspólny cel z syjonistami. Od momentu powstania ich ruchu pod koniec XIX w. syjoniści dążyli do uznania Żydów nie tylko za grupę wyznaniową, ale także narodową oraz do zbudowania uznanej na arenie międzynarodowej siedziby ludności żydowskiej.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Bar Kochba znad Wisły"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021