Historia

Kiedy pękają dyktatury

Jak upadają dyktatury

Uczestnicy protestów w Bukareszcie, grudzień 1989 r. Uczestnicy protestów w Bukareszcie, grudzień 1989 r. Christophe Simon/STF / EAST NEWS
Początek końca reżimu to moment, kiedy „nie” przestaje być odosobnionym głosem, a staje się zbiorowym aktem sprzeciwu.
Augusto PinochetBiblioteca del Congreso Nacional/Wikipedia Augusto Pinochet

Kostki domina zaczęły upadać na długo przed 5 października 2000 r. Ale akurat tego dnia Ljubisav Djokić wsiadł do żółtej koparki i poprowadził manifestantów na siedzibę rządu w Belgradzie. Nie zatrzymał się, gdy policja zaczęła strzelać z automatów. Tego dnia na ulicach stolicy Jugosławii niemal 300 tys. ludzi domagało się, by prezydent Slobodan Milošević oddał władzę i uznał wynik wyborów prezydenckich, w których zwyciężył kandydat opozycji – Vojislav Koštunica. Najbardziej intensywne walki toczyły się o budynek parlamentu (kiedy opozycjoniści wdarli się do środka, znaleźli tysiące sfałszowanych kart do głosowania z nazwiskiem Miloševicia) oraz pod siedzibą znienawidzonej prorządowej telewizji RTS.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy pękają dyktatury"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021