Historia

Święty kij

Przemoc wobec kobiet w dawnych wiekach

Zakonnik z Brugii karze grzeszące kobiety, rozbierając je, a następnie chłoszcząc brzozą, ilustracja z kroniki Johanna Ludwiga Gottfrieda, XVII w. Zakonnik z Brugii karze grzeszące kobiety, rozbierając je, a następnie chłoszcząc brzozą, ilustracja z kroniki Johanna Ludwiga Gottfrieda, XVII w. AKG Images / EAST NEWS
O przemocy wobec kobiet w dawnych wiekach.
Maltretowana kobieta. Miniatura z kodeksu z późnośredniowiecznej Brugii.AN Maltretowana kobieta. Miniatura z kodeksu z późnośredniowiecznej Brugii.

Przemoc fizyczna wobec kobiet jest we współczesnych społeczeństwach Zachodu problemem znacznie mniejszym niż w stuleciach minionych. Z perspektywy historycznego „długiego trwania” przemoc w ogóle radykalnie ograniczono. Jak pisze Michel Foucault w książce „Nadzorować i karać, dawne brutalne masakrowanie ciała torturami i karami cielesnymi zostało zastąpione mniej inwazyjnymi formami dyscyplinowania przez dom rodzinny, ale przede wszystkim przez instytucje i państwo.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Święty kij"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Dwa pokoje z kuchnią – największe marzenie w epoce gierkowskiej

M-3, czyli mieszkanie dwupokojowe z kuchnią, było podobnie jak mały Fiat wielkim marzeniem polskich rodzin epoki gierkowskiej.

Dariusz Jarosz
12.10.2021