Historia

Chore Imperium Romanum

Prof. Marek Jankowiak o epidemiach Imperium Romanum

Cesarz Justynian w otoczeniu duchownych i dworzan na mozaice z VI w. w bazylice św. Witalisa w Rawennie. Cesarz Justynian w otoczeniu duchownych i dworzan na mozaice z VI w. w bazylice św. Witalisa w Rawennie. EAST NEWS
O zarazach w antyku oraz przebiegu i następstwach dżumy Justyniana, która wybuchła w Konstantynopolu w 541 r., opowiada bizantynista z Uniwersytetu Oksfordzkiego prof. Marek Jankowiak.
Złoty solid z wizerunkiem Justyniana.EAST NEWS Złoty solid z wizerunkiem Justyniana.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Jeden z najbardziej znanych antycznych opisów zarazy jest w „Wojnie peloponeskiej”. Tukidydes pisze o tajemniczej chorobie, która w 429 r. p.n.e. zdziesiątkowała Ateny i zabiła Peryklesa. W republikańskim Rzymie nie było epidemii, która aż tak zaburzyłaby życie miasta, choć Liwiusz pisał, że między V a II w. p.n.e. nachodziło go aż dziewięć epidemii. W okresie cesarskim pomory nie ominęły już ani miasta, ani powstałego imperium.
PROF.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Historia; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Chore Imperium Romanum"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021