Historia

Hiszpanka była Chinką

Skąd pochodziła hiszpanka

Chorzy na grypę w Chinach, 1917 r. Chorzy na grypę w Chinach, 1917 r. AN
Śmiertelną grypę z początku XX w. prawdopodobnie zawlekli do Ameryki i Europy członkowie korpusu pracy z Państwa Środka.
Lech Mazurczyk/Polityka

Jesienią 1917 r., 103 lata temu, tajemnicza, zaraźliwa i zabójcza choroba zaczęła szerzyć się w położonej na północy Chin prowincji Shanxi. Objawy – podwyższona temperatura, bóle głowy i mięśni, męczący, suchy kaszel – były typowe dla zimowej gorączki, schorzenia sezonowego pojawiającego się w tamtym regionie od stuleci wraz z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów, czyli po prostu grypy. Jednak u niektórych zarażonych rozwijały się znacznie poważniejsze, budzące strach objawy. Ich oddech stawał się chrapliwy i krótki, przy każdej próbie zaczerpnięcia powietrza na ustach występowała różowa piana, stróżki krwi ciekły z nozdrzy i uszu.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Hiszpanka była Chinką"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020