Historia

Zabawa w KORka i myszkę

Korowcy pod obserwacją

Czarne juwenalia w Krakowie po śmierci Stanisława Pyjasa. Czarne juwenalia w Krakowie po śmierci Stanisława Pyjasa. Maciej Sochor / PAP
Był to jedyny przypadek w historii PRL, gdy studenckie święto zamieniło się w uroczystości żałobne. 15 maja 1977 r. rozpoczęły się w Krakowie tzw. czarne juwenalia. Służba Bezpieczeństwa zatrzymała wówczas ponad sto osób.
Szkic z lokalizacją punktów, z których obserwowano Jacka Kuronia.IPN Szkic z lokalizacją punktów, z których obserwowano Jacka Kuronia.

„Oni nie mogą nam przeszkodzić, nie mogą nas zamknąć, bo jeśli zamkną siedem osób, to zrobi się wielki krzyk, dwa razy tyle osób będzie działało, wtedy musieliby wprowadzić duży terror” – przekonywał przyjaciół Jacek Kuroń po niewyjaśnionej śmierci Stanisława Pyjasa, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. W powszechnym przekonaniu był to mord dokonany przez SB. Do Krakowa ruszyli więc członkowie walczącego o przestrzeganie praw człowieka Komitetu Obrony Robotników. A przynajmniej usiłowali tam dotrzeć.

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Zabawa w KORka i myszkę"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021