Historia

Odżycie po śmierci

Życie po „czarnej śmierci”

„Triumf śmierci”, fresk anonimowego malarza, 1445 r. „Triumf śmierci”, fresk anonimowego malarza, 1445 r. Werner Forman Archive / Getty Images
Jak Europa wychodziła z wielkiej średniowiecznej pandemii? Upowszechnienie języków narodowych, wynalazki techniczne, prześladowania mniejszości, ale i wzrost zarobków to tylko niektóre skutki „czarnej śmierci”.
Spalenie żydów w Deggendorfie w 1338 r., ilustracja Michaela Wolgemuta z XV-wiecznej „Kroniki świata”.Getty Images Spalenie żydów w Deggendorfie w 1338 r., ilustracja Michaela Wolgemuta z XV-wiecznej „Kroniki świata”.

Czarna śmierć spowodowała w Europie ogromne wyzwania demograficzne i ekonomiczne. Populacja skurczyła się o jedną czwartą lub nawet jedną trzecią. Według ówczesnych kronikarzy chorowali zazwyczaj ludzie w sile wieku, nie starcy, choć jeden z nawrotów epidemii wymownie nazwano dziecięcą plagą. Do najbardziej poszkodowanych krajów należała Anglia. W początkach XII w. jej ludność liczyła ok. 2 mln. Szacuje się, że w dwa wieki później wzrosła do 4,5–6,5 mln, by wskutek czarnej śmierci szokująco spaść do 2,8 mln.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Odżycie po śmierci"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021