Historia

Odżycie po śmierci

Życie po „czarnej śmierci”

„Triumf śmierci”, fresk anonimowego malarza, 1445 r. „Triumf śmierci”, fresk anonimowego malarza, 1445 r. Werner Forman Archive / Getty Images
Jak Europa wychodziła z wielkiej średniowiecznej pandemii? Upowszechnienie języków narodowych, wynalazki techniczne, prześladowania mniejszości, ale i wzrost zarobków to tylko niektóre skutki „czarnej śmierci”.
Spalenie żydów w Deggendorfie w 1338 r., ilustracja Michaela Wolgemuta z XV-wiecznej „Kroniki świata”.Getty Images Spalenie żydów w Deggendorfie w 1338 r., ilustracja Michaela Wolgemuta z XV-wiecznej „Kroniki świata”.

Czarna śmierć spowodowała w Europie ogromne wyzwania demograficzne i ekonomiczne. Populacja skurczyła się o jedną czwartą lub nawet jedną trzecią. Według ówczesnych kronikarzy chorowali zazwyczaj ludzie w sile wieku, nie starcy, choć jeden z nawrotów epidemii wymownie nazwano dziecięcą plagą. Do najbardziej poszkodowanych krajów należała Anglia. W początkach XII w. jej ludność liczyła ok. 2 mln. Szacuje się, że w dwa wieki później wzrosła do 4,5–6,5 mln, by wskutek czarnej śmierci szokująco spaść do 2,8 mln.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Odżycie po śmierci"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Historia słynnego agenta 007

23 filmy, sześciu aktorów użyczających twarzy głównemu bohaterowi, mnóstwo wypitych Martini, rozbitych aut i uwiedzionych kobiet. Filmowy James Bond, od pięciu dekad obecny na ekranach, pobił rekord, do którego nie zbliżyła się żadna inna filmowa seria.

Katarzyna Czajka
02.10.2012