„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Na Bolszej Sadowej 10

Moskiewski dom Bułhakowa i Wolanda

Tak dziś wygląda kamienica przy Bolszej Sadowej 10. Tak dziś wygląda kamienica przy Bolszej Sadowej 10. EAST NEWS
Dom w Moskwie, do którego Bułhakow w „Mistrzu i Małgorzacie” wprowadził Wolanda, stoi i ma się dobrze. Tylko pisarz co jakiś czas traci w nim palce.
Ściany klatki schodowej prowadzącej do dawnego mieszkania Bułhakowa pokryte napisami fanów.EAST NEWS Ściany klatki schodowej prowadzącej do dawnego mieszkania Bułhakowa pokryte napisami fanów.

W 1921 r. Michaił Bułhakow napisał do siostry: „Na Bolszej Sadowej/Stoi dom piętrowy/Mieszka w domu nasz brat/Zjednoczony proletariat”. Przyszły autor „Mistrza i Małgorzaty” cieszył się możliwością mieszkania w stolicy, do której przybył z żoną Tatianą. Było źle, ale mogło być gorzej. Jak napisał Bułhakow w piśmie „Nakanunie”: „mieszkań w Moskwie nie ma. A więc jak tu ludzie mieszkają? A tak właśnie mieszkają. Bez mieszkań”. Mocą dekretu Lenina ogłasza się tzw.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Historia; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Na Bolszej Sadowej 10"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021