Historia

Akuszerki komputerów

Pierwsze polskie informatyczki

Instytut Maszyn Matematycznych PAN w Warszawie, 1965 r. – przerwa na gimnastykę. Instytut Maszyn Matematycznych PAN w Warszawie, 1965 r. – przerwa na gimnastykę. Jerzy Michalski/RSW / Forum
Rozmowa z Karoliną Wasielewską, autorką książki „Cyfrodziewczyny”, o polskich informatyczkach z czasów PRL.
Jowita Koncewicz, programistka z Instytutu Maszyn Matematycznych.Archiwum Jowita Koncewicz, programistka z Instytutu Maszyn Matematycznych.

JOANNA CIEŚLA: – Polska informatyka miała krótkie, ale piękne życie – można tak powiedzieć?
KAROLINA WASIELEWSKA: – Na pewno raczej krótkie. Za jej początek można uznać 1948 r., gdy w gmachu Zakładu Fizyki Doświadczalnej przy ul. Hożej zebrał się zespół entuzjastów, którzy uznali, że skoro Amerykanie skonstruowali komputer, to Polacy też mogliby skonstruować własny. Problem polegał na tym, że nie mieli dostępu do literatury, do zachodnich źródeł, jedynie fragmentaryczną wiedzę.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Akuszerki komputerów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021