Historia

Krótki żywot Lwa Morskiego

Lew Morski – niemiecki plan inwazji na Wielką Brytanię

Znaki drogowe usunięte w hrabstwie Kent w 1940 r. dla ewentualnego zmylenia Niemców, gdyby udało im się wylądować w Wielkiej Brytanii. Znaki drogowe usunięte w hrabstwie Kent w 1940 r. dla ewentualnego zmylenia Niemców, gdyby udało im się wylądować w Wielkiej Brytanii. Getty Images
Gdy Niemcy podbili Francję i zajęli angielskie wyspy u jej brzegu, pewien zapobiegliwy żołnierz Wehrmachtu zaopatrzył się w brytyjskie funty. Szykował się na zakupy w Londynie.
Zestaw 50 kart instruktażowych wydanych w Wielkiej Brytanii w 1938 r. w ramach przygotowań do II wojny światowej: jak zakładać maskę przeciwgazową.Getty Images Zestaw 50 kart instruktażowych wydanych w Wielkiej Brytanii w 1938 r. w ramach przygotowań do II wojny światowej: jak zakładać maskę przeciwgazową.

Walter Schellenberg, wysoki funkcjonariusz SD, czyli wywiadu i kontrwywiadu SS, w czerwcu 1940 r. otrzymał polecenie, aby przygotować specjalną broszurkę z informacjami na temat ustroju brytyjskiego i jego najważniejszych postaci. Zawierać miała wskazówki, w jaki sposób przejmować rządowe gmachy oraz archiwa. Książeczka w nakładzie 20 tys. egzemplarzy miała się przydać oficerom podbijającym Wielką Brytanię.

Niemcy rzetelnie przygotowywali się do inwazji – plany zakładały aresztowanie konkretnych osób, a nawet przejęcie konkretnych dzieł sztuki z brytyjskich muzeów.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótki żywot Lwa Morskiego"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020