Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Krótki żywot Lwa Morskiego

Lew Morski – niemiecki plan inwazji na Wielką Brytanię

Znaki drogowe usunięte w hrabstwie Kent w 1940 r. dla ewentualnego zmylenia Niemców, gdyby udało im się wylądować w Wielkiej Brytanii. Znaki drogowe usunięte w hrabstwie Kent w 1940 r. dla ewentualnego zmylenia Niemców, gdyby udało im się wylądować w Wielkiej Brytanii. Getty Images
Gdy Niemcy podbili Francję i zajęli angielskie wyspy u jej brzegu, pewien zapobiegliwy żołnierz Wehrmachtu zaopatrzył się w brytyjskie funty. Szykował się na zakupy w Londynie.
Zestaw 50 kart instruktażowych wydanych w Wielkiej Brytanii w 1938 r. w ramach przygotowań do II wojny światowej: jak zakładać maskę przeciwgazową.Getty Images Zestaw 50 kart instruktażowych wydanych w Wielkiej Brytanii w 1938 r. w ramach przygotowań do II wojny światowej: jak zakładać maskę przeciwgazową.

Walter Schellenberg, wysoki funkcjonariusz SD, czyli wywiadu i kontrwywiadu SS, w czerwcu 1940 r. otrzymał polecenie, aby przygotować specjalną broszurkę z informacjami na temat ustroju brytyjskiego i jego najważniejszych postaci. Zawierać miała wskazówki, w jaki sposób przejmować rządowe gmachy oraz archiwa. Książeczka w nakładzie 20 tys. egzemplarzy miała się przydać oficerom podbijającym Wielką Brytanię.

Niemcy rzetelnie przygotowywali się do inwazji – plany zakładały aresztowanie konkretnych osób, a nawet przejęcie konkretnych dzieł sztuki z brytyjskich muzeów.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótki żywot Lwa Morskiego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >