Historia

Krótki żywot Lwa Morskiego

Lew Morski – niemiecki plan inwazji na Wielką Brytanię

Znaki drogowe usunięte w hrabstwie Kent w 1940 r. dla ewentualnego zmylenia Niemców, gdyby udało im się wylądować w Wielkiej Brytanii. Znaki drogowe usunięte w hrabstwie Kent w 1940 r. dla ewentualnego zmylenia Niemców, gdyby udało im się wylądować w Wielkiej Brytanii. Getty Images
Gdy Niemcy podbili Francję i zajęli angielskie wyspy u jej brzegu, pewien zapobiegliwy żołnierz Wehrmachtu zaopatrzył się w brytyjskie funty. Szykował się na zakupy w Londynie.
Zestaw 50 kart instruktażowych wydanych w Wielkiej Brytanii w 1938 r. w ramach przygotowań do II wojny światowej: jak zakładać maskę przeciwgazową.Getty Images Zestaw 50 kart instruktażowych wydanych w Wielkiej Brytanii w 1938 r. w ramach przygotowań do II wojny światowej: jak zakładać maskę przeciwgazową.

Walter Schellenberg, wysoki funkcjonariusz SD, czyli wywiadu i kontrwywiadu SS, w czerwcu 1940 r. otrzymał polecenie, aby przygotować specjalną broszurkę z informacjami na temat ustroju brytyjskiego i jego najważniejszych postaci. Zawierać miała wskazówki, w jaki sposób przejmować rządowe gmachy oraz archiwa. Książeczka w nakładzie 20 tys. egzemplarzy miała się przydać oficerom podbijającym Wielką Brytanię.

Niemcy rzetelnie przygotowywali się do inwazji – plany zakładały aresztowanie konkretnych osób, a nawet przejęcie konkretnych dzieł sztuki z brytyjskich muzeów.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótki żywot Lwa Morskiego"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021