Historia

Jak leczono hiszpankę

Pielęgniarki Amerykańskiego Czerwonego Krzyża podczas ćwiczenia zasad opieki nad ofiarami hiszpanki, Waszyngton D.C., ok. 1918–20 r. Pielęgniarki Amerykańskiego Czerwonego Krzyża podczas ćwiczenia zasad opieki nad ofiarami hiszpanki, Waszyngton D.C., ok. 1918–20 r. Getty Images
Wraz z kolejnym numerem POLITYKI będzie można kupić książkę Łukasza Mieszkowskiego „Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski”, która opowiada o tej niemal całkiem zapomnianej nie tylko polskiej tragedii.
Polityka

Pod koniec sierpnia 1918 r. redakcja „Kurjera Warszawskiego” zwróciła się do znanego bakteriologa Stanisława Serkowskiego z prośbą o wyjaśnienie, czym właściwie jest „choroba hiszpańska”. Odpowiedź profesora Uniwersytetu Warszawskiego była taka jak ówczesny stan wiedzy – niejednoznaczna. Stanowczo obalił twierdzenie, że przyczyną epidemii były laseczniki Pfeiffera, potwierdził jednak, że z klinicznego punktu widzenia jest to grypa. Prawdziwych przyczyn mógł się jedynie domyślać, ale jego spekulacje – wynikające zapewne z kontaktów naukowych i lektury najnowszych publikacji – okazały się zaskakująco trafne.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Historia; s. 70

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020