Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Ostatni Kmicic II RP

Wojna polsko-bolszewicka: Rosjanie u boku Wojska Polskiego

Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz, dowódca Ludowo-Ochotniczej Armii Sprzymierzonej w wojnie z bolszewikami. Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz, dowódca Ludowo-Ochotniczej Armii Sprzymierzonej w wojnie z bolszewikami. Archiwum Karlicki / EAST NEWS
Rosjanie walczyli przeciwko Rosjanom u boku Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, ale i po jej zakończeniu, już na własną rękę.
„Bałachowcy” podczas wojny polsko-bolszewickiej.Archiwum Karlicki/EAST NEWS „Bałachowcy” podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Nie wszyscy w Rzeczpospolitej przyjęli z ulgą przerwanie działań wojennych na froncie polsko-bolszewickim 18 października 1920 r. U boku Wojska Polskiego walczyły (lub miały nadzieję wejścia do walki) tzw. armie sojusznicze. Tworzyła je m.in. rosyjska emigracja wroga wobec bolszewików. Reprezentował ją w Polsce Rosyjski Komitet Polityczny powołany do życia na przełomie maja i czerwca 1920 r. przez przybyłego z Paryża Borysa Wiktorowicza Sawinkowa. Byłego terrorystę z czasów carskich, eserowca, ministra w rządzie Kiereńskiego, śmiertelnego wroga bolszewików.

Polityka 33.2020 (3274) z dnia 11.08.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni Kmicic II RP"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >