Polska, lato 2020 r. Aktywistka LGBT trafia na dwa miesiące do aresztu. Policja metodą brutalnej „łapanki” zatrzymuje 48 osób. Radiowozy pilnują w stolicy figury Chrystusa, a rząd potępia tęczę na pomnikach.
Władza będzie nadal grała kartą LGBT, prowokowała wybuchy gniewu, aby przedstawiać protestujących jako groźnych „ideologów”, wichrzycieli.
Wojna polsko-bolszewicka 1920 r.: fakty i mity.
Sprawa Margot i całego środowiska LGBT staje się symbolem walki tolerancji z przemocą państwa, atakującego tych, którzy mówią zaściankowi stanowcze nie.
Białorusini są zagniewani. Ale przeciwko kolejnym sfałszowanym wyborom protestują z wyrachowaniem.
To sojusz taktyczny. O przyjaźni między Zbigniewem Ziobrą i Jackiem Kurskim nie ma mowy. W tle jest wspólny interes polityczny i – jak mówią dobrze poinformowani – haki.
Platforma alarmowała, że inwigilując Sławomira Nowaka, PiS mogło mieć dostęp do informacji ze sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Brzmi elektryzująco, ale może być gorzej.
Rozmowa z badaczką zachowań kobiet Katarzyną Pawlikowską o tym, dlaczego tyle pań zagłosowało na kandydata z opresyjnej wobec nich partii.
Polakom szybciej udało się pokonać bolszewików, niż PiS-owi postawić muzeum upamiętniające przełomową bitwę.
Pandemia nie ustępuje, ale minister edukacji ogłasza, że 1 września uczniowie wrócą do szkoły. Rodzice zastanawiają się, czy to będzie bezpieczne. Wielu tradycyjnej szkole mówi: „Żegnaj”.
Rozmowa z pisarzem i grafikiem Marcinem Wichą o tym, jak władza dzieli, by rządzić.
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu po niemal dekadzie wziął na wokandę zaległe sprawy z Polski. Te kłopotliwe, dotyczące praw osób LGBT, które za sprawą starań kolejnych polskich rządów od lat czekały w zamrażarce.
Włoskie wzornictwo, niemiecka inżynieria i czeska rzeka jako patronka marki – tak rodzi się Izera, polskie narodowe auto elektryczne. Planujemy podbić nim świat.
Jak źle pójdzie, to po wakacjach wielu z nas zacznie pracować na czarno. Przepisy umożliwiające pracę zdalną tracą bowiem ważność 4 września, a nowych ciągle brak.
Pandemia jest pierwszym od dekad wspólnym doświadczeniem Hindusów. Od rikszarzy po gwiazdy Bollywood powszechny jest strach i rozczarowanie państwem.
Eksplozja w Bejrucie jest symbolem politycznego, gospodarczego i społecznego upadku państwa, które istnieje już prawie wyłącznie na mapie.
Czy można być wyrzuconym z Unii Europejskiej, nadal pozostając jej członkiem? Polska jest na dobrej drodze, by to sprawdzić.
Gdyby nie pandemia, właśnie liczylibyśmy medale olimpijczyków z Tokio. Przełożone na przyszły rok igrzyska mają być zupełnie inne.
„Trudno wytłumaczyć obcokrajowcom, czym jest hiszpański bar” – zauważała kilka lat temu w swoim felietonie dla dziennika „El País” pisarka Rosa Montero. „To miejsce, do którego chodzą rodziny z dziećmi, dach, pod którym zbierają się sąsiedzi, rodzaj skromnego, laickiego kościoła”.
Czy dinozaury były w paski? Jak szybko biegały? Czy potrafiłyby przegryźć samochód? Na te pytania odpowiada prof. Michael Benton, paleontolog i autor książki „Dinozaury odkryte na nowo”.
Egoiści czy altruiści? Najnowsze badania i obserwacje podpowiadają: ludzie są dobrzy, gorzej z tworzonymi przez nich instytucjami.
Rosjanie walczyli przeciwko Rosjanom u boku Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, ale i po jej zakończeniu, już na własną rękę.
W lipcu 1940 r. flota brytyjska zbombardowała francuskie okręty wojenne w algierskim porcie Mers el-Kébir. Tamten konflikt między aliantami jest pouczający także 80 lat później.
Przekrój palących problemów społecznych, które powiew wolności tunezyjskiej rewolty dotkliwie obnażył.
Utalentowana australijska reżyserka Claire McCarthy pieczołowicie odtwarza realia połowy XIX w.
Przeniesiona we współczesne czasy adaptacja powieści Jamesa Grady’ego i filmu Sydneya Pollacka z 1975 r. Ameryki nie odkrywa, ale świetnie się sprawdzi w roli wakacyjnej rozrywki.
Tom Hardy gra tytułową postać z poświęceniem, choć na granicy aktorskiej szarży.
W ekspozycji znalazły się wyłącznie grafiki.
Świat książki bez Mroza na pewno byłby uboższy.
Sztuka zawsze towarzyszyła realnemu życiu.
Taka mała forma czasem daje więcej do myślenia niż niejedna powieść.
Słuchając niektórych utworów, można tylko się dziwić, że ich wykonawcy nigdy nie wyszli z cienia i nie dali się poznać szerszej publiczności.
The Pretenders śmiało stają w szranki z młodymi konkurentami do walki o serca słuchaczy.
W ubiegłym roku świat z pompą obchodził 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci. W tym roku z analogicznej okazji sięgnięto po Rafaela. Z epicentrum fety w Rzymie.
Zależało mi na tym, by opowieść o drodze do niepodległości choć trochę odbić z rąk prawicy – mówi Marta Frej, której komiks „Dromaderki” przypomina o działaczkach PPS walczących o niepodległość.
Podczas gdy przemysł filmowy trzymał hity na moment, kiedy ludzie wrócą do kin, telewizje prezentowały swoje produkcje zamkniętej w domach publiczności i liczyły zyski. Tylko czy będą miały jeszcze coś do zaoferowania jesienią?
Alibabki nieświadomie sprowadziły do nas jamajskie rytmy. I zrymowały Polskę z muzyką ska.
W Sopocie rządzą Demokraci, a w Zakopanem – Republikanie.
Zrobiło się, że użyję modnego ostatnio idiotyzmu, dynamicznie. Co będzie dalej?
Były już pokazy łapanek, gwałtów i rozstrzeliwania z okresu okupacji, przyszedł czas na zabijanie bolszewików na Stadionie Narodowym.
W sumie, mimo rozwijającego się kryzysu, jest już tak dobrze, że najwyższy czas wszystko zmienić.
Zamki krzyżackie i prasłowiańskie grody, miasteczka nad rozlewiskami i dzika przyroda przyciągają poszukiwaczy przygód. Ale nade wszystko filmowców, którzy szczególnie sobie cenią ten rodzaj widowiskowych scenerii. W województwie kujawsko-pomorskim ich nie brakuje.
Sprawa Margot
Władza będzie nadal grała kartą LGBT, prowokowała wybuchy gniewu, aby przedstawiać protestujących jako groźnych „ideologów”, wichrzycieli.