Historia

Wyjście po francusku

1940: jak Anglicy zbombardowali Francuzów

Flota francuska ostrzelana przez Brytyjczyków
w algierskim porcie w Mers el-Kébir, 3 lipca 1940 r. Flota francuska ostrzelana przez Brytyjczyków w algierskim porcie w Mers el-Kébir, 3 lipca 1940 r. Scherl/SZ-Photo / Forum
W lipcu 1940 r. flota brytyjska zbombardowała francuskie okręty wojenne w algierskim porcie Mers el-Kébir. Tamten konflikt między aliantami jest pouczający także 80 lat później.
Nagłówki gazet z września 1939 r.Mary Evans Picture Library/Forum Nagłówki gazet z września 1939 r.

W dwudziestoleciu międzywojennym ani Francja, ani Anglia nie odegrały roli gwaranta ładu europejskiego ustanowionego w Wersalu. Francja obwarowała się Linią Maginota, Anglia zaniechała zbrojeń. Trudno więc nie wracać do półrocznej bezczynności Paryża po wypowiedzeniu 3 września, w ślad za Londynem, wojny III Rzeszy w obronie Polski. Do tej „dziwnej wojny” bez planów działania i woli walki, do żałosnej klęski w „bitwie o Francję” 1940 r.

Znakomity historyk francuski Marc Bloch wystawił gorzki rachunek nie tylko francuskiemu dowództwu, armii i klasie politycznej, ale także francuskim elitom umysłowym, związkowcom, komunistom zapatrzonym w Moskwę, francuskim faszystom oczarowanym hitlerowską tężyzną, egoistycznym drobnomieszczanom i pięknej, choć anachronicznej, prowincjonalnej „głębokiej Francji”.

Polityka 33.2020 (3274) z dnia 11.08.2020; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjście po francusku"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021