Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Duda dał

„Głosowały skrajnie przerażone”. Dlaczego kobiety wciąż wybierają PiS?

Dla Polek Agata Duda nie istnieje albo budzi negatywne emocje. Ale ma też grono zwolenniczek; wyznawczyń prezydenta. Dla Polek Agata Duda nie istnieje albo budzi negatywne emocje. Ale ma też grono zwolenniczek; wyznawczyń prezydenta. Max Skorwider
Rozmowa z badaczką zachowań kobiet Katarzyną Pawlikowską o tym, dlaczego tyle pań zagłosowało na kandydata z opresyjnej wobec nich partii.
East News, AG, infografika: Lech Mazurczyk

JOANNA PODGÓRSKA: – Dlaczego połowa kobiet zagłosowała na Andrzeja Dudę – kandydata partii forsującej antykobiece pomysły?
KATARZYNA PAWLIKOWSKA: – Dla mnie najbardziej niezwykłe jest to, że tak wiele kobiet w ogóle zagłosowało. Gdy zerknąć na analizy, okazuje się, że na Andrzeja Dudę oddały głos m.in. kobiety, które wcale nie interesują się polityką. A jednak poszły do urn. To znaczy, że komunikat: każdy głos się liczy, wybory są ważne i mamy na nie wpływ, do nich dotarł. Mimo wszystko jest to bardzo pozytywne – obywatelki zaczęły myśleć, że coś od nich zależy.

Ale zagłosowały w pewnym sensie przeciwko sobie.
Tak, ale to już inna kwestia. Gdy popatrzymy na dane demograficzne, mamy bardzo wyraźne wskazanie na podziały, o których wszyscy mówią. Na Andrzeja Dudę zagłosowały przede wszystkim kobiety starsze. Dlaczego? Przecież nie dostają 500+. Ale nie muszą już w tak wielkim stopniu dokładać się do wychowania swoich wnuków. To jest realne odciążenie. Mogą zacząć cokolwiek odkładać albo wyjść z długów. I patrzą z nadzieją, że może za parę lat, gdy będą na emeryturze, jeszcze załapią się na trzynastą czy czternastą wypłatę. Procentowo na Rafała Trzaskowskiego najliczniej zagłosowały dwie grupy kobiet: te najmłodsze i te dojrzałe, ale jeszcze aktywne zawodowo. Na Dudę głosowały przede wszystkim emerytki, rencistki, kobiety zajmujące się domem, bezrobotne. Nawet kobiety na umowach śmieciowych głosowały raczej na Trzaskowskiego, o przedsiębiorczyniach nie wspominając. Dochód jest znaczącą zmienną – jedyna grupa, w której Duda uzyskał znaczącą przewagę, to kobiety zarabiające poniżej tysiąca złotych. We wszystkich grupach o dochodzie powyżej 2 tys. wygrał Trzaskowski. Ważnym czynnikiem jest także miejsce zamieszkania.

Polityka 33.2020 (3274) z dnia 11.08.2020; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Duda dał"
Reklama