„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Część rodziców tradycyjnej szkole mówi: „Żegnaj”

Małe dzieci, w klasach 1–3, potrzebują tak naprawdę 20–30 minut dziennie nauki, i to nawet nie przez pięć dni w tygodniu. Ich podstawę programową można zrealizować nawet w cztery miesiące. Małe dzieci, w klasach 1–3, potrzebują tak naprawdę 20–30 minut dziennie nauki, i to nawet nie przez pięć dni w tygodniu. Ich podstawę programową można zrealizować nawet w cztery miesiące. Rafał Guz / PAP
Pandemia nie ustępuje, ale minister edukacji ogłasza, że 1 września uczniowie wrócą do szkoły. Rodzice zastanawiają się, czy to będzie bezpieczne. Wielu tradycyjnej szkole mówi: „Żegnaj”.
Zakończenie roku szkolnego w jednej z warszawskich szkół.Bartosz Rozalski/Forum Zakończenie roku szkolnego w jednej z warszawskich szkół.

Z pozoru wygłoszone na konferencji prasowej oświadczenie ministra Dariusza Piontkowskiego jest jasne: „1 września uczniowie spotkają się z nauczycielami w szkołach”. Wiadomo, że dzieci nie będą miały obowiązku chodzenia w maseczkach, ale będą np. musiały dezynfekować ręce, klasy i korytarze mają być regularnie czyszczone. Gdy przyjrzeć się innym szczegółom, jasności już nie ma. Minister chciałby, żeby lekcje odbywały się „w normalny sposób”. Ale dopuszcza też inne warianty – nauczanie zdalne albo hybrydowe. Decydować ma dyrektor po zasięgnięciu opinii kuratora oraz inspektora sanitarnego.

W ten sposób minister pozbył się gorącego kartofla. A dyrektorzy zostali z kłopotem. Z jednej strony szkoła do nauki online przystosowana nie jest, a wielu rodziców nie bardzo może sobie pozwolić na siedzenie z dziećmi w domu. Z drugiej strony pandemia właśnie bije rekordy. Otwarcie szkoły to wzięcie na siebie wielkiej odpowiedzialności za zdrowie dzieci i ich rodzin.

Sławomir Broniarz z ZNP nie ma wątpliwości, że zapowiedź ministra to wielka improwizacja. W podobnym tonie wypowiadają się dyrektorzy wielu szkół: – Nie wyobrażam sobie zachowania dystansu. Doświadczenia z zeszłego roku już raz nam pokazały, że to niemożliwe – przyznaje Piotr Górski dyrektor ZS nr 1 w Białymstoku.

„Skąd dyrektor ma wiedzieć, czy u dziecka nie ma objawów, czy w jego rodzinie nie ma objawów, czy nauczyciele są zdrowi? Ja nie widzę możliwości, aby na obecną chwilę otworzyć szkoły” – zastanawiał się Tomasz Branicki, szef olsztyńskiego ZNP w rozmowie z miejskim portalem olsztyn.com.pl.

Szybciej, lepiej, bez stresu

Wątpliwości jest więcej. Nie wiadomo, jak ma wyglądać nauka zdalna czy hybrydowa. Czy będzie jednolita platforma do zdalnego nauczania?

Polityka 33.2020 (3274) z dnia 11.08.2020; Społeczeństwo; s. 28
Reklama