Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Między polexitem a wypierpolem

UE: Czy można zostać wyrzuconym z Unii

Traktat o Unii Europejskiej nie przewiduje możliwości wyrzucenia państwa członkowskiego wbrew jego woli. Traktat o Unii Europejskiej nie przewiduje możliwości wyrzucenia państwa członkowskiego wbrew jego woli. Beata Zawrzel / Reporter
Czy można być wyrzuconym z Unii Europejskiej, nadal pozostając jej członkiem? Polska jest na dobrej drodze, by to sprawdzić.
Jedyną formalną opcją wyjścia jest więc ta wybrana niedawno przez Wielką Brytanię.EAST NEWS Jedyną formalną opcją wyjścia jest więc ta wybrana niedawno przez Wielką Brytanię.

Po lipcowym szczycie Unii wróciły pytania o polexit. Czy – jak powiedział Donald Tusk, a co już weszło do politycznego języka – o wypierpol. To w pewnym sensie zrozumiałe: niby Polska niczego na szczycie nie zawetowała, nie była zupełnie samotna. Ale gdy przyjrzeć się stanowisku Warszawy w poszczególnych sprawach omawianych na szczycie, to niemal w każdej długoczasowa trajektoria rządu PiS rozmija się zasadniczo z tą przyjętą przez większość państw: polityka klimatyczna i energetyczna, obronna, euro, nie wspominając już o poszanowaniu praworządności.

Polityka 33.2020 (3274) z dnia 11.08.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Między polexitem a wypierpolem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021