Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nieuleczalna choroba Indii

W praktyce cała opieka medyczna w Indiach jest płatna, a placówki prywatne oferują nierówny standard i nie są gwarancją dobrej jakości. W praktyce cała opieka medyczna w Indiach jest płatna, a placówki prywatne oferują nierówny standard i nie są gwarancją dobrej jakości. Rupak De Chowdhuri/Reuters / Forum
Pandemia jest pierwszym od dekad wspólnym doświadczeniem Hindusów. Od rikszarzy po gwiazdy Bollywood powszechny jest strach i rozczarowanie państwem.
Rzeźba z piasku przedstawiająca aktora Amitabha Bachchana, który zachorował na covid – z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.EPA/PAP Rzeźba z piasku przedstawiająca aktora Amitabha Bachchana, który zachorował na covid – z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.

Nad Gangesem coś się zmieniło – nikt już nie może czuć się bezpieczny. Nawet najzamożniejsi, najlepiej umocowani i żywe bóstwa. W połowie lipca do prywatnego szpitala w Bombaju przyjęto dwóch najważniejszych aktorów Bollywood. Najpierw zachorował 77-letni Amitabh Bachchan, ikona indyjskiego kina i chodzące dobro narodowe. Darzony jest uwielbieniem porównywalnym jedynie z miłością do dynastii Nehru-Gandhich, z którą zresztą się przyjaźniła. Zagrał w ponad 200 filmach, na Twitterze jego wpisy śledzi 43 mln osób. Gdy aktor angażował się w kampanię informacyjną dotyczącą ochrony przed koronawirusem, jego słowa miały większe znaczenie niż sztampowe komunikaty rządu. Bachchan nakłaniał do pozostawania w domach, izolacji i dystansu.

Gdy trafił do szpitala, lekarze określili objawy jako łagodne. Tak samo zdiagnozowali jego syna – 44-letniego Abhisheka, także uwielbianego gwiazdora filmowego. Kilka dni później do szpitala z objawami duszności trafiła żona Abhisheka, najsłynniejsza żyjąca aktorka Bollywood – Aishwarya Rai Bachchan, była miss świata. Przyjęto ją do tego samego szpitala wraz z ośmioletnią córką. Tylko Jaya Bachchan – żona Amitabha i niegdyś także bogini ekranu – trzyma się zdrowo.

Zamieszkiwany przez aktorski ród apartamentowiec w luksusowej dzielnicy Bombaju został poddany dezynfekcji i kwarantannie. Stan zdrowia aktorów pozostaje nieznany, można się jedynie domyślać, że Nanavati Hospital – największy prywatny szpital Bombaju z 70-letnią tradycją, zespołem najwyższej klasy specjalistów i 75 łóżkami dla pacjentów wymagających intensywnej opieki – zapewni im doskonałe usługi.

Ale Hindusi w ostatnich miesiącach nauczyli się, że pieniądze i koneksje nie uratują życia w państwie, które na leczenie swoich obywateli łoży zaledwie 1 proc.

Polityka 33.2020 (3274) z dnia 11.08.2020; Świat; s. 41
Reklama