Historia

Śląsk zbuntowany

O drugim powstaniu śląskim w setną rocznicę jego wybuchu opowiada prof. Ryszard Kaczmarek

Uzbrojeni ochotnicy polscy i niemieccy podczas walk wiosną 1920 r. Uzbrojeni ochotnicy polscy i niemieccy podczas walk wiosną 1920 r. Scherl/SZ-Photo / Forum
Nie do końca polskie i nie do końca powstania. O wrzeniu na Śląsku po pierwszej wojnie światowej opowiada prof. Ryszard Kaczmarek, laureat Nagrody Historycznej POLITYKI.
Profesor Ryszard KaczmarekMarzena Bugała/Polskapres Profesor Ryszard Kaczmarek

TOMASZ TARGAŃSKI: – Pana książka „Powstania śląskie 1919–1920–1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka” obala wiele mitów i robi to w momencie, kiedy rok po roku obchodzimy stulecie tych powstań. Co jest największą przeszkodą w zrozumieniu ich fenomenu?
RYSZARD KACZMAREK: Dotychczas mówiło się o nich niemal wyłącznie jako o patriotycznym zrywie Górnoślązaków i wpisywało automatycznie w tradycję polskich powstań niepodległościowych.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Śląsk zbuntowany"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020