Historia

Do trzech razy Szczecin

Powojenna wojna o Szczecin

Uroczystość przekazania portu szczecińskiego przez władze radzieckie stronie polskiej na prowizorycznej kładce położonej na zniszczonym moście Długim, 19 września 1947 r. Uroczystość przekazania portu szczecińskiego przez władze radzieckie stronie polskiej na prowizorycznej kładce położonej na zniszczonym moście Długim, 19 września 1947 r. PAP
Polacy na przemian obejmowali i oddawali to miasto portowe w 1945 r., niepewni jego ostatecznej przynależności państwowej.
Szczecin współcześnie.StasiÓ Stachów/Wikipedia Szczecin współcześnie.

„Przez 3 tygodnie żyłem w krainie nie tyle baśni, ile osobliwej rzeczywistości” – zanotował w dzienniku 19 maja 1945 r. Piotr Zaremba, inżynier z Poznania. Miał na myśli pierwsze objęcie Szczecina przez polską administrację, na której czele stał jako prezydent miasta.

Jego wcześniejsza droga życiowa nie wskazywała, aby miał związać się z formacją polityczną, której przedstawiciele meblowali powojenną Polskę. Urodzony w Heidelbergu, jako absolwent Politechniki Lwowskiej (1934) osiadł w stolicy Wielkopolski.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Do trzech razy Szczecin"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020