Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Dlaczego Sierpień?

Edward Gierek (rzuca tulipanem) na trybunie pierwszomajowej w 1975 r. Edward Gierek (rzuca tulipanem) na trybunie pierwszomajowej w 1975 r. Chris Niedenthal / Forum
„Kto to zrobił: robotnicy, intelektualiści czy ktoś inny?” – pytał socjolog Jan Kubik. Przewrotnie odpowiem: do wybuchu rewolucji Solidarności doprowadziła ekipa Edwarda Gierka.
materiały prasowe

Bynajmniej nie mam na myśli teorii spiskowej, lansowanej również przez samego I sekretarza PZPR. Twierdził on, że za jego upadkiem i sierpniowymi strajkami stał spisek Stanisława Kani, wówczas wpływowego członka Biura Politycznego i następcy Gierka na stanowisku I sekretarza, oraz ministra spraw wewnętrznych Stanisława Kowalczyka. Gierek poniekąd miał rację, obciążając winą rządzących. Na początku dekady lat 70. mieli wszystko: monocentryczny ustrój, media i organizacje społeczne łącznie ze związkami zawodowymi.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; 40 lat Solidarności; s. 64
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022