Historia

Ogórek wolności

Strajk we wrocławskiej zajezdni autobusowej, sierpień 1980 r. Strajk we wrocławskiej zajezdni autobusowej, sierpień 1980 r. Wacław Rymko / Forum
Wrocław zastrajkował niemal jako ostatni, lecz jego opór zapobiegł stłumieniu przez reżim społecznego buntu.

Świt 26 sierpnia 1980 r. W Moskwie zaczynało się posiedzenie Biura Politycznego KPZR. Zdecydowano na nim o powołaniu komisji pod przewodnictwem Michaiła Susłowa. Oficjalnie jedynie monitorowała ona sytuację w PRL. Jednak jej członkowie, minister obrony marszałek Dymitr Ustinow oraz szef KGB Jurij Andropow, natychmiast zaczęli dociskać Edwarda Gierka oraz jego ekipę, żądając, by w Warszawie zapadła decyzja o posłaniu milicji i wojska do szturmu na strajkujące stocznie. W ten sam letni poranek robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; 40 lat Solidarności; s. 67
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021