Historia

Wrocław obywatelski

Akcja działaczy podziemia w sprawie uwolnienia z więzienia Władysława Frasyniuka, czerwiec 1986 r. Akcja działaczy podziemia w sprawie uwolnienia z więzienia Władysława Frasyniuka, czerwiec 1986 r. Archiwum / Fotonova
Zbiorowa tożsamość miasta przesiedlonego, jakim po 1945 r. był Wrocław, przez dekady stała pod znakiem zapytania. Punktem zwrotnym okazały się narodziny Solidarności.
Znaczek wydany przez Solidarność.Rafał Witczak/EAST NEWS Znaczek wydany przez Solidarność.

Przez cały okres od zakończenia II wojny światowej do początku lat 80. Wrocław cierpiał na brak narracji jednoczącej migracyjny tygiel, jakim stało się to miasto po 1945 r. Korzystne z punktu widzenia władzy ludowej mity – m.in. o „piastowskim” Wrocławiu – były żywotne, a nawet zapuściły korzenie w świadomości mieszkańców, ale okazały się niewystarczające do wytworzenia miejscowej tożsamości.

Podczas tzw. karnawału Solidarności w latach 1980–81 historyczną stolicę Dolnego Śląska przepajał duch wolności.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; 40 lat Solidarności; s. 70

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020