Historia

Pieniądze panny S.

Zbiórka pieniędzy w Paryżu w lutym 1982 r. Fundusze ze sprzedaży znaczków Solidarności przekazywano do kraju. Zbiórka pieniędzy w Paryżu w lutym 1982 r. Fundusze ze sprzedaży znaczków Solidarności przekazywano do kraju. Wojciech Łaski / EAST NEWS
Zarzuty z powodu korzystania ze wsparcia finansowego „zagranicy” pojawiały się już w latach 80. – w atakach na Solidarność.
Warszawiacy podczas blokady ronda w centrum miasta przekazują artykuły konsumpcyjne i pieniądze protestującym, 4 sierpnia 1981 r.Janusz Fila/Forum Warszawiacy podczas blokady ronda w centrum miasta przekazują artykuły konsumpcyjne i pieniądze protestującym, 4 sierpnia 1981 r.

Na rozpowszechnianym w stanie wojennym plakacie przedstawiono Ronalda Reagana trzymającego marionetkę-działacza Solidarności. Za jej paskiem widać dolary, które miały wskazywać na zależność finansową od USA. Z kolei jedna z dziennikarek związanego z betonem partyjnym tygodnika „Rzeczywistość” pisała, że zna „grupkę młodych ludzi, którzy bawią się w konspirację, mają nawet patriotyczne hasło »Reagan«, a odzew »dolar«”. Atakujący Solidarność przywoływali wysokie honoraria, które opozycjoniści otrzymywali za artykuły w zachodniej prasie (szczególnie zwracano uwagę na gazety niemieckie).

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Historia; s. 61
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021