Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pieniądze panny S.

Zbiórka pieniędzy w Paryżu w lutym 1982 r. Fundusze ze sprzedaży znaczków Solidarności przekazywano do kraju. Zbiórka pieniędzy w Paryżu w lutym 1982 r. Fundusze ze sprzedaży znaczków Solidarności przekazywano do kraju. Wojciech Łaski / EAST NEWS
Zarzuty z powodu korzystania ze wsparcia finansowego „zagranicy” pojawiały się już w latach 80. – w atakach na Solidarność.
Warszawiacy podczas blokady ronda w centrum miasta przekazują artykuły konsumpcyjne i pieniądze protestującym, 4 sierpnia 1981 r.Janusz Fila/Forum Warszawiacy podczas blokady ronda w centrum miasta przekazują artykuły konsumpcyjne i pieniądze protestującym, 4 sierpnia 1981 r.

Na rozpowszechnianym w stanie wojennym plakacie przedstawiono Ronalda Reagana trzymającego marionetkę-działacza Solidarności. Za jej paskiem widać dolary, które miały wskazywać na zależność finansową od USA. Z kolei jedna z dziennikarek związanego z betonem partyjnym tygodnika „Rzeczywistość” pisała, że zna „grupkę młodych ludzi, którzy bawią się w konspirację, mają nawet patriotyczne hasło »Reagan«, a odzew »dolar«”. Atakujący Solidarność przywoływali wysokie honoraria, które opozycjoniści otrzymywali za artykuły w zachodniej prasie (szczególnie zwracano uwagę na gazety niemieckie).

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Historia; s. 61
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >