Historia

Matka na Pomorzu, Pomorze spalone

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Pierwsze lata po wojnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych pod rządami nowej, już polskiej, administracji były czasem przymusowego odniemczania. Pierwsze lata po wojnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych pod rządami nowej, już polskiej, administracji były czasem przymusowego odniemczania. Iza Kucharska
Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.
Piotr Pytlakowski. „Ich matki, nasi ojcowie”. Piotr Pytlakowski. „Ich matki, nasi ojcowie”.

Polska ojczyzna nie była zbyt łaskawa dla swoich nowych obywateli. Metodycznie wyrywano z ich pamięci świadomość niemieckich korzeni, zmieniano imiona na polskie, zabraniano używać języka niemieckiego. Podlegały polonizowaniu tak samo, jak ich polscy rówieśnicy podczas zaborów byli germanizowani i rusyfikowani. Pierwsze lata po wojnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych pod rządami nowej, już polskiej, administracji były czasem przymusowego odniemczania

„Ich matki, nasi ojcowie” to opowieść o dziecięcym strachu, o ukrywaniu tożsamości, o poniżeniu i życiu drugiej kategorii.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Matka na Pomorzu, Pomorze spalone"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021