Historia

Święty Kozak

Hetman Sahajdaczny – nowy święty Ukrainy

Hetman Piotr Konaszewicz Sahajdaczny. Hetman Piotr Konaszewicz Sahajdaczny. Wikipedia
Hetman zaporoski Piotr Konaszewicz Sahajdaczny, choć walczył dla Rzeczpospolitej i wspominał go Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”, nie jest w Polsce powszechnie znany. Warto o nim sobie przypomnieć, bo właśnie kanonizował go Święty Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy.
Hetman Sahajdaczny na rycinie z 1622 r.BEW Hetman Sahajdaczny na rycinie z 1622 r.

Jak u większości Kozaków nie znamy daty narodzin Sahajdacznego: zapewne powitał Boży świat gdzieś pomiędzy latami 1570–80. Nie jesteśmy też pewni, skąd Konaszewicz się wywodził. Czy z rodziny mieszczańskiej Konosza (Konona) i Pelagii z Sambora w ziemi przemyskiej, jak wynika z zapisków w modlitewniku podarowanym przez Sahajdacznego cerkwi prawosławnej w Czehryniu? Czy też ze szlacheckiej familii herbu Pobóg, jak podał w swym „Latopiścu” Joachim Jerlicz?

Wiemy natomiast z pewnością, że rodzina Konaszewicza była prawosławna.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Święty Kozak"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Kameralnie i lokalnie. Oto finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej

Przedstawiamy pięciu finalistów jubileuszowej 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W tym roku wyjątkowo dokładamy do puli dodatkową piątkę najciekawszych ubiegłorocznych realizacji, aby nasi czytelnicy mogli wybrać z niej swojego faworyta.

Piotr Sarzyński
13.04.2021