Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

O Kobrze, korsarzu i samurajach

Jak i dlaczego wypowiedzieliśmy wojnę Japonii

Witold Urbanowicz w bazie Norholt zimą 1941 r. Witold Urbanowicz w bazie Norholt zimą 1941 r. Ośrodek Karta w Warszawie
Japonia była jedynym państwem, któremu Polska podczas II wojny światowej wypowiedziała wojnę, lecz jednostki obu armii nigdy nie spotkały się na froncie. Jednak kilku Polaków miało okazję walczyć z Japończykami na Dalekim Wschodzie.
Mikołaj Deppisz (w białym mundurze) w Hellerowie w 1938 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Mikołaj Deppisz (w białym mundurze) w Hellerowie w 1938 r.

Major Witold Urbanowicz (1908–96) nie wyruszył na wojnę z japońskimi lotnikami jako oficer Polskich Sił Powietrznych, lecz jako ochotnik do Latających Tygrysów – amerykańskiej jednostki lotniczej, która walczyła u boku armii Czang Kaj-szeka w Chinach.

W Dywizjonie 303 Urbanowicz miał pseudonim Kobra. Nie odnosił się on tylko do jego skuteczności w walkach powietrznych, lecz także do konfliktów z przełożonymi. Urbanowicz znany był z tego, że mówił to, co myśli, niezależnie od szarży.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "O Kobrze, korsarzu i samurajach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021