Historia

Biesy polskie

Przedwojenni komuniści: kim byli i jacy byli

Zmiana patrona ulicy – stara przekreślona tablica Władysława Hibnera i nowa z nazwą Komunistycznej Partii Polski, Nowa Huta, Kraków, 1959 r. Zmiana patrona ulicy – stara przekreślona tablica Władysława Hibnera i nowa z nazwą Komunistycznej Partii Polski, Nowa Huta, Kraków, 1959 r. Andrzej Wiernicki / EAST NEWS
Nigdy nie zrozumiemy przedwojennych komunistów i wyborów, jakich dokonywali, jeśli nie podejmiemy wysiłku, by dostrzec w nich ludzi – opowiada prof. Andrzej Friszke, historyk, autor książki „Państwo czy rewolucja”.
Karol Radek (stoi w środku pod literą „K” w górnym napisie) z innymi agitatorami komunistycznymi w Baku, 1930 r.Getty Images Karol Radek (stoi w środku pod literą „K” w górnym napisie) z innymi agitatorami komunistycznymi w Baku, 1930 r.

TOMASZ TARGAŃSKI: – W powszechnej świadomości Polaków komuniści to zdrajcy i zbrodniarze. Ale wielu z nich pochodziło z patriotycznych domów, często byli zanurzeni w tradycji romantycznej. Jaka była ewolucja ideowa polskich komunistów?
ANDRZEJ FRISZKE: – Polski komunizm, podobnie jak polska idea niepodległościowa, wziął się z marzenia. W przypadku komunistów było to marzenie o budowie nowego, sprawiedliwego społeczeństwa, wolnego od wyzysku, konfliktów religijnych i narodowościowych.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Biesy polskie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021