Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Biesy polskie

Przedwojenni komuniści: kim byli i jacy byli

Zmiana patrona ulicy – stara przekreślona tablica Władysława Hibnera i nowa z nazwą Komunistycznej Partii Polski, Nowa Huta, Kraków, 1959 r. Zmiana patrona ulicy – stara przekreślona tablica Władysława Hibnera i nowa z nazwą Komunistycznej Partii Polski, Nowa Huta, Kraków, 1959 r. Andrzej Wiernicki / EAST NEWS
Nigdy nie zrozumiemy przedwojennych komunistów i wyborów, jakich dokonywali, jeśli nie podejmiemy wysiłku, by dostrzec w nich ludzi – opowiada prof. Andrzej Friszke, historyk, autor książki „Państwo czy rewolucja”.
Karol Radek (stoi w środku pod literą „K” w górnym napisie) z innymi agitatorami komunistycznymi w Baku, 1930 r.Getty Images Karol Radek (stoi w środku pod literą „K” w górnym napisie) z innymi agitatorami komunistycznymi w Baku, 1930 r.

TOMASZ TARGAŃSKI: – W powszechnej świadomości Polaków komuniści to zdrajcy i zbrodniarze. Ale wielu z nich pochodziło z patriotycznych domów, często byli zanurzeni w tradycji romantycznej. Jaka była ewolucja ideowa polskich komunistów?
ANDRZEJ FRISZKE: – Polski komunizm, podobnie jak polska idea niepodległościowa, wziął się z marzenia. W przypadku komunistów było to marzenie o budowie nowego, sprawiedliwego społeczeństwa, wolnego od wyzysku, konfliktów religijnych i narodowościowych.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Biesy polskie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022