Historia

Człowiek z gruzów

Wacław Gluth-Nowowiejski: człowiek z warszawskich gruzów

Warszawa w kwietniu 1946 r. Warszawa w kwietniu 1946 r. Hans Reinhart/Bettmann / Corbis
To on wymyślił określenia „Robinsonowie warszawscy” i „Rzeczpospolita Gruzów”. Wacław Gluth-Nowowiejski spisywał historie ludzi, którzy ukrywali się w ruinach po upadku powstania warszawskiego. Sam ciężko ranny przez sześć tygodni walczył ze śmiercią.
Wacław Gluth-Nowowiejski (z lewej)
z Sylwestrem Braunem, fotografem powstania warszawskiego, przed redakcją „Kuriera Polskiego” w 1981 r.Archiwum Wacław Gluth-Nowowiejski (z lewej) z Sylwestrem Braunem, fotografem powstania warszawskiego, przed redakcją „Kuriera Polskiego” w 1981 r.

Był 1975 r., Gluth-Nowowiejski pracował jako kierownik działu miejskiego „Kuriera Polskiego”. Odbudowująca się Warszawa wciąż nosiła ślady wojny. Zamieścił w gazecie apel: jeśli ktoś był w rzekomo martwej Warszawie gruzów, niech się zgłosi do „Kuriera”, to sobie porozmawiamy. Ta akcja „Kuriera Polskiego” nosiła nazwę „Pierwsi w mieście”. Początkowo odzewu nie było, przyszedł ktoś, jednak nie miał wiele do opowiedzenia. W kolejne dni przyszło kilkoro, gazeta wydrukowała ich wspomnienia.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek z gruzów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020