Historia

Kartka z Łubianki

Kartka z Łubianki: jak Andrzej Milczanowski poznał losy swojego ojca

Przedmioty wydobyte podczas ekshumacji polskich oficerów i policjantów w Charkowie i Miednoje w 1991 r. Przedmioty wydobyte podczas ekshumacji polskich oficerów i policjantów w Charkowie i Miednoje w 1991 r. Henryk Rosiak / Forum
Jesienią 1939 r. w Równem na Wołyniu NKWD aresztowało Stanisława Milczanowskiego. Jego dalsze losy udało się ustalić ponad pół wieku później dzięki staraniom syna – szefa polskiego MSW.
Odznaki i medale należące do ofiar.Henryk Rosiak/Forum Odznaki i medale należące do ofiar.

Andrzej Milczanowski przyszedł na świat kilka miesięcy przed aresztowaniem ojca. Zachowało się tylko jedno ich wspólne zdjęcie: mężczyzna trzyma na rękach syna. Obaj są ubrani na biało – w kolorze symbolizującym czystość, elegancję, spokój. Skrajne przeciwieństwo wydarzeń, które niebawem nastąpią.

Aresztowany i zaginiony

Stanisław Milczanowski urodził się 9 kwietnia 1906 r. w Demni Wyżnej nieopodal miasteczka Skole (dziś na Ukrainie), pod zaborem austriackim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i w pierwszej połowie lat 30.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Historia; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Kartka z Łubianki"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020