Historia

Od kiedy Polak jest Polakiem?

O narodzinach polskości

Dziewiętnastowieczna wizja wspaniałego króla Mieszka I na rysunku Ksawerego Pillatiego, 1888 r. Dziewiętnastowieczna wizja wspaniałego króla Mieszka I na rysunku Ksawerego Pillatiego, 1888 r. Polona
Odkopywanie narodowych korzeni jest bardziej kwestią emocji niż analizy naukowej. Leczy kompleks niższości. Ale mocarstwowa wizja początków Polski nie ma pokrycia w faktach historycznych.
Sclavinia (Słowiańszczyzna), Germania, Gallia i Roma składają hołd Ottonowi III, fragment ilustracji z ewangeliarza cesarza, ok. 1000 r.AKG/BEW Sclavinia (Słowiańszczyzna), Germania, Gallia i Roma składają hołd Ottonowi III, fragment ilustracji z ewangeliarza cesarza, ok. 1000 r.

Każdy ma jakiś swój obraz początków – oparty na tzw. wiedzy potocznej wspartej tym, co pamiętamy z edukacji szkolnej. Dotyczy to również korzeni „królewskiego szczepu piastowego”. Takie wyobrażenia są silnie obciążone specyficznym patriotyzmem, który wymaga, aby nasze początki były lepsze lub co najmniej nie gorsze od tych, którymi chwalą się inni, tj. głównie sąsiedzi. Starszeństwo historyczne, chlubne czyny protoplastów i zdobyte przez nich ziemie są bowiem ważnymi argumentami w teraźniejszych sporach o prestiż i o terytorium.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Od kiedy Polak jest Polakiem?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021