Historia

Przykręcanie katolickiej śruby

Jak w Czechach przykręcano katolicką śrubę

Bitwa na Białej Górze, obraz Pietera Snayersa, XVII w. Bitwa na Białej Górze, obraz Pietera Snayersa, XVII w. De Agostini / Getty Images
Pacyfikacja Czech przez Habsburgów 400 lat temu zmieniła społeczeństwo, a jej skutki widać i dziś.
Egzekucja 27 przywódców protestanckich na Rynku Starego Miasta w Pradze w 1621 r., artysta nieznany.Getty Images Egzekucja 27 przywódców protestanckich na Rynku Starego Miasta w Pradze w 1621 r., artysta nieznany.

Czy stereotyp Szwejka narodził się po klęsce na Białej Górze 8 listopada 1620 r.? Pytanie bynajmniej nie jest intelektualnym paradoksem. Przez pokolenia każde czeskie dziecko uczyło się w szkole, że ta przez Czechów przegrana bitwa rozpoczęła „wieki poniżenia” i że w samoobronie skryli się za przyziemną codziennością – stali się Szwejkami. Wielki historyk František Palacký samą nazwę Biała Góra uważał za narodowe przekleństwo i zabronił swoim uczniom odwiedzać to miejsce.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Przykręcanie katolickiej śruby"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013