Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Chata wuja Jana

Adam Leszczyński: Mieliśmy przez stulecia system pracy niewolnej

Propagandowa ilustracja szkolna z 1955 r. pokazująca wyzysk chłopów w dawnej Rzeczpospolitej. Propagandowa ilustracja szkolna z 1955 r. pokazująca wyzysk chłopów w dawnej Rzeczpospolitej. EAST NEWS
Czy w Polsce mieliśmy niewolników i dlaczego lud nie kochał elit – opowiada Adam Leszczyński, autor książki „Ludowa historia Polski”.
Dzieci chłopskie z Celejowa na Mazowszu, w tle czworaki, czyli mieszkania dla służby folwarcznej, 1903 r.EAST NEWS Dzieci chłopskie z Celejowa na Mazowszu, w tle czworaki, czyli mieszkania dla służby folwarcznej, 1903 r.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Na ile losy chłopa pańszczyźnianego w Polsce i niewolnika na Karaibach były podobne? Można je ze sobą zestawiać?
ADAM LESZCZYŃSKI: – Można, chociaż były istotne różnice. Chłop poddany miał odrobinę lepszy status prawny i tryb życia: mieszkał w gospodarstwie, które uważał za swoje, chociaż ani ono, ani ziemia, którą użytkował, nie należały do niego. Otwarta była kwestia, na ile ruchomości chłopa są jego własnością. Zdarzały się też transakcje płacone chłopami.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Historia; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Chata wuja Jana"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >