Historia

Chata wuja Jana

Adam Leszczyński: Mieliśmy przez stulecia system pracy niewolnej

Propagandowa ilustracja szkolna z 1955 r. pokazująca wyzysk chłopów w dawnej Rzeczpospolitej. Propagandowa ilustracja szkolna z 1955 r. pokazująca wyzysk chłopów w dawnej Rzeczpospolitej. EAST NEWS
Czy w Polsce mieliśmy niewolników i dlaczego lud nie kochał elit – opowiada Adam Leszczyński, autor książki „Ludowa historia Polski”.
Dzieci chłopskie z Celejowa na Mazowszu, w tle czworaki, czyli mieszkania dla służby folwarcznej, 1903 r.EAST NEWS Dzieci chłopskie z Celejowa na Mazowszu, w tle czworaki, czyli mieszkania dla służby folwarcznej, 1903 r.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Na ile losy chłopa pańszczyźnianego w Polsce i niewolnika na Karaibach były podobne? Można je ze sobą zestawiać?
ADAM LESZCZYŃSKI: – Można, chociaż były istotne różnice. Chłop poddany miał odrobinę lepszy status prawny i tryb życia: mieszkał w gospodarstwie, które uważał za swoje, chociaż ani ono, ani ziemia, którą użytkował, nie należały do niego. Otwarta była kwestia, na ile ruchomości chłopa są jego własnością. Zdarzały się też transakcje płacone chłopami.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Historia; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Chata wuja Jana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021