Historia

Padanie i wstawanie z kolan

Siła gestu Brandta

Gest Brandta w kraju i za granicą był odebrany jako symbol zmieniających się Niemiec. Gest Brandta w kraju i za granicą był odebrany jako symbol zmieniających się Niemiec. Bettmann / Getty Images
Zdjęcia niemieckiego kanclerza Willy’ego Brandta klęczącego pół wieku temu w Warszawie przed pomnikiem Bohaterów Getta są ikoną umieszczaną w każdej ilustrowanej historii dwudziestowiecznego świata.
Pomnik Willy’ego Brandta w Warszawie.Adrian Grycuk/Wikipedia Pomnik Willy’ego Brandta w Warszawie.

W ten wilgotny dzień 7 grudnia 1970 r. oprócz oficjeli i dziennikarzy kilkaset osób chciało zobaczyć człowieka, który w czasie swej krótkiej wizyty w Warszawie miał dokonać tego, na co od 20 lat czekali Polacy: uznać w imieniu bońskiej Republiki Federalnej zachodnią granicę Polski. Język ciała osób na zdjęciu wyróżnionym odręcznym podpisem kanclerza wiele mówi. Willy Brandt klęczy wyprostowany ze złożonymi rękami i opuszczonym wzrokiem. To nie Canossa skruszonego współsprawcy ludobójstwa zaplanowanego i dokonanego przez III Rzeszę w okupowanej Polsce.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Historia; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Padanie i wstawanie z kolan"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021