Historia

Gdzie się zaczął naród

Mayflower – amerykański mit narodzin narodu

Podpisanie umowy Mayflower compact przez pasażerów na pokładzie „Mayflower” w listopadzie 1620 r., obraz Jeana Ferrisa z 1899 r. Podpisanie umowy Mayflower compact przez pasażerów na pokładzie „Mayflower” w listopadzie 1620 r., obraz Jeana Ferrisa z 1899 r. Bettmann
400 lat temu do wybrzeży Ameryki przybili pielgrzymi na statku „Mayflower”. I do dziś są fałszywymi ojcami założycielami USA.
Ilustracja pokazująca przekrój i budowę statku „Mayflower”.De Agostini/Getty Images Ilustracja pokazująca przekrój i budowę statku „Mayflower”.

Gdy „Mayflower” wypływał z Plymouth w hrabstwie Devon, załadowany religijnymi wywrotowcami i oportunistycznymi kolonizatorami, był tylko jednym z wielu statków ruszających przez Atlantyk. Informacji o jego wypłynięciu próżno szukać w portowych dziennikach. Równie dobrze mógł zostać zapomniany, jak wiele statków na podobnym kursie.

Ponad 3 tys. mil morskich dalej na zachód, obok skały, na której według tradycji wylądowali pasażerowie „Mayflower” w Plymouth w stanie Massachusetts, widnieje krótki napis: „Here the nation began” (Tu zaczął się naród).

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie się zaczął naród"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021