Historia

Pokolenie Wołodyjowskich

Złote pokolenie polskich szermierzy

Sparing w Warszawie w 1966 r. W pokazowej „walce” trener reprezentacji polskich szablistów János Kevey (z prawej) i Jerzy Pawłowski. Sparing w Warszawie w 1966 r. W pokazowej „walce” trener reprezentacji polskich szablistów János Kevey (z prawej) i Jerzy Pawłowski. Tomasz Prażmowski / Forum
Niedawna śmierć Wojciecha Zabłockiego przywołała wspomnienia o złotym pokoleniu polskich szermierzy. Błyszczeli na planszach i w szarym życiu PRL.
Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Na pudle: złoty medalista w szermierce Witold Woyda, Jenő Kamuti z Węgier (po lewej) i Francuz Christian Noël.Stanisław Dąbrowiecki/PAP Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Na pudle: złoty medalista w szermierce Witold Woyda, Jenő Kamuti z Węgier (po lewej) i Francuz Christian Noël.

Mówiono o nich: dzieci Jánosa Keveya. Przyjechał do Polski rok przed wybuchem II wojny światowej w aurze autorytetu profesora szermierki Węgierskiej Królewskiej Szkoły Sportu Wojskowego i Szermierki. Polska nie była wówczas, jeśli chodzi o sportowy fechtunek, białą plamą (na igrzyskach olimpijskich 1928 i 1932 r. brązowe medale zdobywała drużyna szablistów), ale „transfer” Keveya miał przyspieszyć realizację marzeń o złocie.

Popisowy flesz

Pracę przerwał wybuch wojny.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokolenie Wołodyjowskich"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Bez sutanny jesteś nikim. Tak się żyje w seminarium duchownym

Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy”, o życiu wewnętrznym seminariów duchownych.

Joanna Podgórska
19.09.2021