Historia

Pokolenie Wołodyjowskich

Złote pokolenie polskich szermierzy

Sparing w Warszawie w 1966 r. W pokazowej „walce” trener reprezentacji polskich szablistów János Kevey (z prawej) i Jerzy Pawłowski. Sparing w Warszawie w 1966 r. W pokazowej „walce” trener reprezentacji polskich szablistów János Kevey (z prawej) i Jerzy Pawłowski. Tomasz Prażmowski / Forum
Niedawna śmierć Wojciecha Zabłockiego przywołała wspomnienia o złotym pokoleniu polskich szermierzy. Błyszczeli na planszach i w szarym życiu PRL.
Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Na pudle: złoty medalista w szermierce Witold Woyda, Jenő Kamuti z Węgier (po lewej) i Francuz Christian Noël.Stanisław Dąbrowiecki/PAP Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Na pudle: złoty medalista w szermierce Witold Woyda, Jenő Kamuti z Węgier (po lewej) i Francuz Christian Noël.

Mówiono o nich: dzieci Jánosa Keveya. Przyjechał do Polski rok przed wybuchem II wojny światowej w aurze autorytetu profesora szermierki Węgierskiej Królewskiej Szkoły Sportu Wojskowego i Szermierki. Polska nie była wówczas, jeśli chodzi o sportowy fechtunek, białą plamą (na igrzyskach olimpijskich 1928 i 1932 r. brązowe medale zdobywała drużyna szablistów), ale „transfer” Keveya miał przyspieszyć realizację marzeń o złocie.

Popisowy flesz

Pracę przerwał wybuch wojny.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokolenie Wołodyjowskich"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021