Historia

Gorący styczeń

50 lat temu zakończył się pamiętny strajk w Stoczni Szczecińskiej

Edward Gierek przemawia w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 24 stycznia 1971 r. Edward Gierek przemawia w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 24 stycznia 1971 r. Janusz Uklejewski / PAP
Przekraczając 50 lat temu bramę strajkującej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, Edward Gierek zrobił najważniejszy krok w swojej politycznej karierze.
Grudzień 1970 r. w Szczecinie. Strajk okupacyjny w stoczni.Janusz Kreczmański/EAST NEWS Grudzień 1970 r. w Szczecinie. Strajk okupacyjny w stoczni.

Po tragicznych wydarzeniach Grudnia ’70 i zmianie w fotelu I sekretarza KC PZPR sytuacja w Polsce tylko na pozór uległa uspokojeniu. Zastąpienie Władysława Gomułki przez Edwarda Gierka nie od razu przyniosło odprężenie, z którym dziś często kojarzy się pierwsze lata jego rządów. Zwłaszcza na Wybrzeżu, gdzie grudniowe protesty pochłonęły najwięcej ofiar, utrzymywały się społeczne niezadowolenie i stan napięcia.

„Jak mogło dojść do tego, że władza ludowa stanęła przeciw klasie robotniczej, a klasa robotnicza przeciw swojej władzy?

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorący styczeń"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021