Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Gorący styczeń

50 lat temu zakończył się pamiętny strajk w Stoczni Szczecińskiej

Edward Gierek przemawia w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 24 stycznia 1971 r. Edward Gierek przemawia w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 24 stycznia 1971 r. Janusz Uklejewski / PAP
Przekraczając 50 lat temu bramę strajkującej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, Edward Gierek zrobił najważniejszy krok w swojej politycznej karierze.
Grudzień 1970 r. w Szczecinie. Strajk okupacyjny w stoczni.Janusz Kreczmański/EAST NEWS Grudzień 1970 r. w Szczecinie. Strajk okupacyjny w stoczni.

Po tragicznych wydarzeniach Grudnia ’70 i zmianie w fotelu I sekretarza KC PZPR sytuacja w Polsce tylko na pozór uległa uspokojeniu. Zastąpienie Władysława Gomułki przez Edwarda Gierka nie od razu przyniosło odprężenie, z którym dziś często kojarzy się pierwsze lata jego rządów. Zwłaszcza na Wybrzeżu, gdzie grudniowe protesty pochłonęły najwięcej ofiar, utrzymywały się społeczne niezadowolenie i stan napięcia.

„Jak mogło dojść do tego, że władza ludowa stanęła przeciw klasie robotniczej, a klasa robotnicza przeciw swojej władzy?

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorący styczeń"
Reklama