Historia

Zbuntowane Zakopane

Słońce, góry i górale

Wczasowicze w strojach góralskich na Gubałówce, pamiątkowe zdjęcie z 1969 r. Wczasowicze w strojach góralskich na Gubałówce, pamiątkowe zdjęcie z 1969 r. Forum
Protest „pandemiczny” przedsiębiorców rozpoczął się od Podhala. Tamtejsza społeczność ma długie doświadczenie w rozgrywkach z władzą.
Turyści podziwiający panoramę Tatr z Gubałówki, maj 1973 r.Jerzy Makowski/Forum Turyści podziwiający panoramę Tatr z Gubałówki, maj 1973 r.

Władza, niezależnie od tego, czy sprawowana z Wiednia, Berlina czy Warszawy, starała się znaleźć z góralami modus vivendi, zdając sobie sprawę, że całkowite zapanowanie nad Podhalem skazane jest na niepowodzenie, za to kompromis może przynieść niemałe korzyści. Podhalanie zaś mieli (i mają) do polityków stosunek przede wszystkim pragmatyczny, oceniają ich przez pryzmat skali przyzwolenia na swoisty leseferyzm, a najlepiej całkowite niewtrącanie się w ich interesy.

Niestety badania nad postawami politycznymi mieszkańców Podhala zaczęto prowadzić dopiero w latach 90.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbuntowane Zakopane"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021