Historia

Moc małej czarnej

Życie kawiarniane

W paryskiej kawiarni, obraz Henriego Gervexa z 1877 r. W paryskiej kawiarni, obraz Henriego Gervexa z 1877 r. Alamy / BEW
Nie brak nam kawy, ale brakuje spotkań w kawiarniach. To w nich narodziły się nowoczesność, wolność i opinia publiczna.
Rewolucjoniści w Café du Foy, rycina z 1789 r.Roger Viollet Rewolucjoniści w Café du Foy, rycina z 1789 r.

Wielka Rewolucja Francuska zaczęła się w paryskiej Café du Foy, jednej z wielu kawiarń w ogrodzie Palais-Royal. Tam dziennikarz Camill Desmoulins wdrapał się na stolik i wezwał zebranych, aby przypięli rewolucyjne kokardy. W tej kawiarni dyskutowali zażarcie Marat i Danton. Tu przenosiły się obrady Zgromadzenia Narodowego. W innym lokalu urzędował Robespierre, który jednak dyskretnie zaglądał do du Foy ze względu na znakomite kandyzowane pomarańcze i mokkę.

Kawiarnie, które pojawiły się w Europie w XVII w.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Moc małej czarnej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021