Historia

Ostre koło

Szurkowski i jego drużyna

Ryszard Szurkowski w Wyścigu Pokoju, 1972 r. Ryszard Szurkowski w Wyścigu Pokoju, 1972 r. Eugeniusz Warmiński / EAST NEWS
Byli jak muszkieterowie: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Ale to gwiazda Ryszarda Szurkowskiego świeciła najjaśniej. Był mistrzem, idolem, legendą złotych dla kolarstwa lat 70.
Drużyna polskich kolarzy pozuje przed XXVI Wyścigiem Pokoju, maj 1973 r. Od lewej: w pierwszym rzędzie Zbigniew Krzeszowiec i Andrzej Kaczmarek, w środku Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski, z tyłu Mieczysław Nowicki i Lucjan Lis.Maciej Billewicz/PAP Drużyna polskich kolarzy pozuje przed XXVI Wyścigiem Pokoju, maj 1973 r. Od lewej: w pierwszym rzędzie Zbigniew Krzeszowiec i Andrzej Kaczmarek, w środku Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski, z tyłu Mieczysław Nowicki i Lucjan Lis.

Kilka dni przed niedawną śmiercią Ryszarda Szurkowskiego TVP Sport pokazała film dokumentalny poświęcony karierze mistrza. Odsłonił się przed twórcami dokumentu bardziej niż zwykle. Pozwolił kamerom towarzyszyć mu podczas mozolnej rehabilitacji. W czerwcu 2018 r. podczas wyścigu weteranów wokół Kolonii Szurkowski uległ wypadkowi. Uszkodził rdzeń kręgowy, stracił władzę w nogach i rękach. Od tamtej pory poruszał się tylko na wózku, a jego rytm dnia wyznaczany był wizytami w gabinetach specjalistów, którzy walczyli o przywrócenie mu sprawności.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostre koło"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021