Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Zduszone miasto

Mity Komuny Paryskiej

Jedna z wielu barykad ustawionych w marcu 1871 r. Jedna z wielu barykad ustawionych w marcu 1871 r. Getty Images
Komuna Paryska sprzed 150 lat to wydarzenie, które obrosło mitami. Dla ruchów protestu na całym świecie jest ważnym punktem odniesienia.
Louise MichelRoger Viollet Louise Michel

Komuna Paryska utkwiła w świadomości mieszkańców byłych krajów realnego socjalizmu jako wydarzenie o fundamentalnym znaczeniu. Miała być pierwszą iście proletariacką rewolucją, a formę władzy sprawowaną przez paryski lud Fryderyk Engels nazwał „dyktaturą proletariatu”. Pojęcie to ochoczo przejął Włodzimierz Lenin, a sama Komuna Paryska stała się patronką licznych zakładów pracy, szkół i ulic, jak choćby warszawskiego placu Wilsona w okresie PRL.

W istocie Komuna Paryska z komunizmem nie miała nic wspólnego.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Zduszone miasto"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022