Historia

Paragrafy po bożemu

Laickie prawo boskie

Wiceminister ks. Bronisław Żongołłowicz
(w sutannie) wraz z innymi ministrami
i premierem Sławkiem (w środku), budowa
kopca im. J. Piłsudskiego, Kraków,
1935 r. Wiceminister ks. Bronisław Żongołłowicz (w sutannie) wraz z innymi ministrami i premierem Sławkiem (w środku), budowa kopca im. J. Piłsudskiego, Kraków, 1935 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jak ksiądz minister pisał antyaborcyjne prawo w II RP.
Publikacja ks. Podoleńskiego „O życie nienarodzonych” z lat 30.Polona Publikacja ks. Podoleńskiego „O życie nienarodzonych” z lat 30.

W okresie międzywojennym środowiska konserwatywne w Polsce nie szczędziły wysiłków, by przy pomocy paragrafu oraz armii prokuratorów i policjantów wyeliminować z życia społecznego przypadki kontroli urodzeń. Potrzebni byli odpowiedni ludzie na właściwych stanowiskach. W całej swej oczywistości objawiło się to podczas prac nad treścią Kodeksu karnego z 1932 r. Wtedy to przy redagowaniu artykułów antyaborcyjnych rozkwitł prawodawczy talent księdza profesora Bronisława Żongołłowicza.

Minister w sutannie

W okresie dwudziestolecia kilkukrotnie udało się skutecznie udaremnić reformy, do których dążyli ludzie przedstawiani później jako degeneraci zmierzający do erozji rodziny i mordowania nienarodzonych.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Historia; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Paragrafy po bożemu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021