Historia

Co się stało w Hanaczowie

Jak Polacy i Żydzi walczyli z Niemcami w Galicji

Obrońcy Hanaczowa, żydowski pluton Armii Krajowej, którym dowodził Abraham Baum, ps. Bunio. Obrońcy Hanaczowa, żydowski pluton Armii Krajowej, którym dowodził Abraham Baum, ps. Bunio. AN
O polsko-żydowskim braterstwie broni w Galicji Wschodniej opowiada historyk Damian K. Markowski.
Tablica pamiątkowa na Grobie Nieznanego Żołnierza upamiętniająca m.in. poległych w Hanaczowie została odsłonięta 10 listopada 2017 r.Jacek Turczyk/PAP Tablica pamiątkowa na Grobie Nieznanego Żołnierza upamiętniająca m.in. poległych w Hanaczowie została odsłonięta 10 listopada 2017 r.

ANDRZEJ BRZEZIECKI: – „Kiedyś był inny świat” – mówi jeden z bohaterów pana książki o Hanaczowie, wsi w powiecie przemyślańskim: Polacy żenili się z Ukrainkami, a z Żydów może i się pośmiali, ale „złego nie było”.
DAMIAN K. MARKOWSKI: – Przemyślany, położone 50 km na południowy wschód od Lwowa, były takim osobnym polsko-żydowsko-ukraińskim światem, gdzie napięcia, nawet po zabójstwie ministra Bronisława Pierackiego w 1934 r., nie były silne.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się stało w Hanaczowie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021