Historia

Niechciani weterani

Niechciani senegalscy weterani

Senegalscy tyralierzy w 1914 r. w obiektywie agencji Leemage. Senegalscy tyralierzy w 1914 r. w obiektywie agencji Leemage. Leemage / EAST NEWS
Nazywani czarnymi psami imperium senegalscy żołnierze byli źle traktowani i przez zwyciężonych Niemców, i przez zwycięską Francję, której służyli.
Twórca senegalskich tyralierów generał Louis Faidherbe.EAST NEWS Twórca senegalskich tyralierów generał Louis Faidherbe.

Jesienią 1944 r. wojna w Afryce była już historią. Żywym, ale jednak wspomnieniem dla tysięcy senegalskich tyralierów – czarnoskórych żołnierzy, którzy wracali do domów po latach walk albo niemieckiej niewoli. Pod koniec listopada niecałe 1300 z nich znalazło się w obozie wojskowym Thiaroye na obrzeżach senegalskiego Dakaru. To z ich udziałem doszło do wydarzeń, których wspomnienie miało prześladować Francję przez kolejne lata.

Jak podaje francuska historyczka Armelle Mabon, 500 weteranów odmówiło zajęcia miejsca w pociągu, który miał zabrać ich do Bamako.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Niechciani weterani"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021